پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان یکبار دیگر کابوس وحشتناک شلاق و سنگسار زنان این کشور را ناچار به انتخاب های سخت و اخذ تصمیم های دشوار نمود. یکی از گزینه ها پیش گرفتن راه پرمخاطره مهاجرت های غیرقانونی به آرزوی ساختن زندگی آرامتر در کشورهای دیگر ارزیابی شد، که در این مسیر با مخاطرات بیشمار همچون غرق شدن در آب ها، زندانی شدن، تجاوز، خشونت و بدرفتاری مرزبانان، ترس و اضطراب و دها دشواری دیگر مواجه میشود.

اخیرا دو سرباز مرزبانی ترکیه‌ به اتهام «تجاوز به یک زن پناهجوی افغان» در جریان عقب راندن او از ترکیه به ایران در ماه ژانویه/جنوری، به ۳۷ و ۳۲ سال زندان محکوم شدند.
رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده‌اند که این حادثه در روز دوم ژانویه/ جنوری در استان شرقی وان زمانی رخ داد که هشت پناهجوی افغان که از مرز با ایران عبور کرده بودند، توسط سربازان ترکیه بازداشت شدند.
در میان آنها زن ۲۵ ساله افغان توسط دو سرباز مرزبانی ترکیه مورد تجاوز قرار گرفته بود.
گفته شده که این زن از گروه فرار کرده و ماجرا را به افسران یک برج دیدبانی در نزدیکی گزارش داد که منجر به بازداشت و متعاقبا دستگیری دو سرباز شد.
در طول محاکمه خود در دادگاه کیفری عالی پنجم استان وان، سربازان ادعا کردند که رابطه جنسی آنها با قربانی «توافقی» بوده است.
دادگاه حکم حبس ۳۲ سال و ۶ ماهه را برای یکی از سربازان به اتهام تجاوز جنسی و سلب آزادی تعیین کرد و سرباز دوم به همین اتهام به ۳۷ سال و یک ماه زندان محکوم شد.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *