طبق نظرسنجی نشریه تحقیقی گالوپ، ۹۶ درصد زنان و ۹۳ درصد از مردان افغانستان در روزگاری به‌سر می‌برند که رنج تلقی می‌شود.

این نظرسنجی دیروز (جمعه، ۱۹ عقرب) منتشر شده است.

گالوپ نوشته است که دورنمایی زندگی برای زنان و دختران در داخل افغانستان در سال ۲۰۲۳ و همچنین برای صدها هزار زن و دختر پناهنده‌ی غیرقانونی در پاکستان که مجبور به بازگشت هستند، همچنان «تاریک» است.

این نشریه تحقیقی افزوده است که از زمان تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱، نظرسنجی‌های این نشریه نشان می‌دهد که تقریبا همه‌ی زنان در افغانستان در رنج به‌سر می‌برند.

گالوپ بر اساس نتایج یک سروی که در آن با زنان در ماه جولای مصاحبه صورت گرفته بود نوشته است که صرف یازده درصد از زنان در افغانستان از آزادی‌های که داشتند راضی بودند.

به‌نوشته‌ی گالوپ، این آمار یک رکورد جدید است، نه فقط برای افغانستان، بلکه برای هر کشور یا جمعیتی که گالوپ تا به حال در آن‌ها نظرسنجی انجام داده است.
این نشریه تصریح کرده است: «کاهش شدید رضایتمندی زنان -از پایین‌ترین سطح قبلی یعنی ۲۹ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱۱ درصد در سال ۲۰۲۳- احتمالا نشان‌دهنده‌ی این است که آنان متوجه شده‌اند که محدودیت‌های شدیدیی که پس از تسلط طالبان بر آنان اعمال شده، اکنون وضعیت موجود است.»

در ادمه‌ی گزارش گالوپ آمده است که تقریبا همه‌ی زنان و مردان افغانستانی پس از تسلط طالبان بر کشور، زندگی خود را چنان ضعیف ارزیابی می‌کنند که می‌توان آن را «رنج» در نظر گرفت.

این نشریه می‌گوید که ۹۶ درصد از زنان و ۹۳ درصد از مردان را در سال ۲۰۲۳ بد ارزیابی کرده‌ است.

در گزارش گالوپ به اخراج مهاجران از پاکستان نیز اشاره شده و آمده است که برگشت‌کنندگان در افغانستان با عدم اطمینان اقتصادی روبه‌رو هستند.

به‌گفته‌ی این نشریه، پاکستان خانه‌ی تقریبا چهار میلیون افغانستانی است که بسیاری از آنان در آن کشور متولد و بزرگ شده‌اند و هیچ ارتباط واقعی با افغانستان ندارند. به‌گفته‌ی گالوپ، بازگرداندن اجباری این افراد به افغانستان آنان را با سرنوشت نامعلوم مواجه خواهند کرد.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *