Photo: social media

اعضای «خانه فرهنگ هزاره‌ها» در فنلند در دیدار با اعضای کمیته‌ی حقوق‌‌بشر پارلمان آن کشور، خواستار اقدام فوری دولت فنلند برای توقف سرکوب زنان و به رسمیت‌شناسی «نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان شده‌اند‌.

اعضای خانه فرهنگ هزاره‌ها در این دیدار که امروز (چهارشنبه، ۲۵ دلو) در مقر پارلمان فنلند انجام شده، همچنین خواستار اقدام دولت آن کشور در راستای پایان دادن به ممنوعیت تحصیل و کار زنان در افغانستان شده‌اند.

بر اساس اعلامیه‌ی که «خانه فرهنگ هزاره‌ها در فنلند» به روزنامه اطلاعات روز فرستاده، اعضای این نهاد در این دیدار «وضعیت دشوار» زنان افغانستان را با اعضای کمیته‌ی حقوق‌‌بشر پارلمان فنلند در میان گذاشته‌اند‌.

آنان گفته‌اند که به‌صورت ویژه بازداشت‌های خودسرانه زنان و دختران هزاره و سرکوب و به حاشیه راندن هزاره‌ها را با اعضای کمیته‌ی حقوق‌‌بشر پارلمان فنلند مطرح کرده‌اند

اعضای خانه فرهنگ هزاره‌ها در فنلند در این دیدار همچنین طومار دادخواهی خود را به اینکا هوپسون و نسیمه رمزیار، اعضای کمیته‌ی حقوق‌‌بشر پارلمان فنلند، سپرده‌اند‌.

آنان در این طومار ضمن درخواست اقدام دولت فنلند برای پایان دادن به سرکوب زنان و به رسمیت‌شناسی نسل‌کشی هزاره‌ها، خواستار اعطای بورسیه و ویزای بشردوستانه به زنان افغانستان نیز شده‌اند.

براساس اعلامیه‌ی خانه فرهنگ هزاره‌ها در فنلند، اعضای کمیته‌ی حقوق‌‌بشر پارلمان این کشور بر رعایت حقوق‌‌بشر، حقوق‌ زنان و اهمیت تحصیل زنان در افغانستان، تأکید کرده‌اند‌.

آنان گفته‌اند که در راستای تحقق ارزش‌های حقوق‌بشری در افغانستان و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در این کشور، تلاش خواهند کرد.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *