📸 social media

توانمند سازی زنان، در شرایط کنونی افغانستان

روزا اوتونبایوا، رییس دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) گفته است توان‌مندسازی زنان و دختران در علم در افغانستان نیمی از ظرفیت کشور برای رسیدگی به چالش‌های مبرم مانند تلاش‌های مبارزه با تغییرات اقلیمی و توسعه پایدار را فراهم می‌سازد.

یوناما تأکید کرده است: «در روز جهانی زنان و دختران در علم و هر روز، ما در کنار زنان و دختران افغان که برای آموزش، از جمله در زمینه علوم، برای مقابله با چالش‌های ملی و جهانی تلاش می‌کنند، می‌ایستیم.»

با این حال رییس دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان خاطر نشان کرده است که جهان نه تنها امروز بلکه همه روزه برای توان مندسازی زنان و دختران در افغانستان تلاش کنند.

با این حال استرالیا هم چنان با ابرار نگرانی از باز داشت زنان و دختران افغانستان می گوید: زنان و دختران در افغانستان به بهانه «بی‌حجابی» بازداشت و مورد بد رفتاری قرار می‌گیرند

ماموریت موقت استرالیا برای افغانستان که از دوحه فعالیت می‌کند، از بازداشت خودسرانه زنان و دختران افغانستان به بهانه نقض قوانین حجاب مورد نظر طالبان ابراز نگرانی کرده است.

ماموریت موقت استرالیا برای افغانستان افزود زنان و دختران به این بهانه از سوی طالبان بازداشت و به گونه‌ی شدید مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

این ماموریت تأکید کرده که حقوق اساسی زنان افغانستان باید رعایت شود.

ماموریت موقت استرالیا برای افغانستان در شبکه اکس نوشت که از اوایل ماه جنوری به این‌سو زنان و دختران به‌خاطر نقض قوانین حجاب مورد نظر طالبان مورد بازداشت و بدرفتاری قرار می‌گیرند.

گفتنی‌ست که طالبان در هفته‌های گذشته در شمال و غرب کابل و هم‌چنین بنابر گزارش‌هایی در مزارشریف، دست به بازداشت خودسرانه دختران و زنان به اتهام «بدحجابی» زده است.

از سوی هم وزارت امر به معروف طالبان بازداشت شماری از زنان و دختران را به رسانه‌ها تایید کرده‌ بود اما رسما توضیح بیش‌تری در این مورد داده نشده است.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *