کارن دیکر، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان 

فرخنده: کارن دیکر، کاردار سفارت آمریکا برای کابل، روز گذشته ۸حمل سال جاری طی یک نشست مجازی با رسانه ها گفته است که « هیچ کشوری نمی تواند روی پای خود بایستد وقتی نیمی از جمعیت آن قادر به امرار معاش و کمک به خانواده نباشد».

این دیپلومات آمریکایی هم چنان افزود؛ محدودیت های وضع شده از سوی ط-البان علیه کار زنان، سالانه یک میلیارد دالر برای افغانستان هزینه داشته که این کشور توان پرداخت آن را نیز ندارد.

او هم چنان گفته است که تمام مردم افغانستان خواهان تحصیل، کار و اشتراک عمومی زنان در اجتماع هستند با این وجود طالبان ۵۰ فرمان محدود کننده ی را بر کار، تحصیل و گشت وگذار زنان وضع کرده است.

خانم دیکر هم چنان افزود که محرومیت نیمی از جمعیت افغانستان از اجتماع، تاثیر منفی روی اقتصاد آن کشور دارد.

این در حالی است که چندی پیش؛ رینا امیری نماینده ی‌ ویژه ی آمریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان طی یک اعلامیه گفته بود که به دلیل اقدام های زن ستیزانه ی ط-البان، این کشور سالانه بیشتر از یک میلیارد دالر را ا دست می دهد.

ط-البان پس از حاکمیت دوباره در افغانستان، زنان را از حقوق اولیه ی شان منع و ده ها فرمان محدود کننده ی علیه کار و زندگی آنان وضع کرده است.
با این که، این عملکرد ط-البان علیه زنان واکنش های تند جهانی را در پی داشته است اما این گروه خطاب به غربی ها می گوید امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *