ائتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان

فرخنده: ائتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در واکنشی به آن‌چه سوءاستفاده از مبارزات زنان عنوان می‌کند، اعلام کرده است که این ائتلاف به افراد «فرصت‌جو» اجازه نمی‌دهد تا از آدرس زنان مبارز برای مقاصد سیاسی و اقتصادی خود استفاده کنند.

این ائتلاف یک‌شنبه‌شب، ۱۹ حمل در بیانیه‌ای نگاشته که شمار زیادی از زنان مبارز از چندی به این‌سو کمپین جهانی را برای مبارزه با «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان، ایران و پاکستان راه‌اندازی کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ما زنان قربانی‌شده افغانستان که در برابر گلوله، شلاق، ظلم و حذف طالبان ایستاده‌ایم و زنان ایرانی که مانند سپاه گم‌نام داخل ایران دسته‌دسته زندانی، اعدام و شکنجه می شوند، همراه با زنان پاکستانی که درگیر سنت‌های آپارتایدی نظام‌های مستبد‌شان هستند و حتی اجازه بلند کردن صدای خود را ندارند، برای حقوق و آزادی‌های از دست‌رفته بشر در افغانستان ایران و پاکستان مبارزه می‌کنیم.»

ائتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان تاکید کرده است که به هیچ یک از افراد استفاده‌جو و فرصت‌طلب اجازه نمی‌دهد تا از آدرس زنان مبارز به سود سیاست‌های مقطعی مبتنی بر منافع شخصی یا گروهی‌شان استفاده کنند.

در بیانیه تصریح شده است: «بنابراین در واکنش به کمپین اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی از آدرس چند فرد سیاسی، ما زنان افغانستان کمپینی را زیر عنوان کارزار جهانی علیه آپارتاید جنسیتی تا به‌رسمیت شناسی این پدیده به رهبری مشترک جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان نهادهای حقوق بشری، چهره‌های مستقل و شناخته‌شده‌ای افغانستان آغاز کرده‌ایم.»

این ائتلاف افزوده است که کمپین جهانی مبارزه با «آپارتاید جنسیتی» تا رسیدن به «تحقق عدالت، برابری، طلوع آزادی و پایان آپارتاید جنسیتی» میان شهروندان افغانستان ادامه خواهد داشت.

به گفته ائتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان، این کمپین جهانی متعلق به تمام زنان و مردان افغانستان و جهان تاثیر‌پذیر از این پدیده است.

گفتنی است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، این گروه حقوق اساسی شهروندان، به‌ویژه زنان را نقض کرده است.

این در حالی است که پیش از این نیز بارها نهادهای مدافع حقوق زنان با انتقاد از ادامه نقض حقوق بشری، به‌ویژه حقوق زنان توسط طالبان در افغانستان، خواستار به‌رسمیت‌شناسی «آپارتاید جنسیتی» از سوی جامعه جهانی شده بودند

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *