فرخنده: معترضان زن تحت عنوان( جنبش شنبه‌های ارغوانی) با استناد از یافته‌های عفو بین‌الملل درباره «جنایات جنگی» طالبان در ولایت پنجشیر، خواهان به دادگاه کشاندن مقام‌های طالبان شده است.

اعتراض کنندگان در اعلامیه‌ای از نهادهای بین‌المللی خواسته است تا به فرهنگ معافیت از مجازات در افعانستان پایان داده و رهبران طالبان را به دادگاه بکشانند.

در اعلامیه آمده است: «از ایالات متحده امریکا می‌خواهیم سراج الدین حقانی را که بالایش ۱۰ میلیون دالر جایزه گذاشته بازداشت کند.»

اعضای این جنبش از جامعه جهانی و کشورهای منطقه نیز خواسته است تا نام طالبان را از فهرست گروه‌های هراس‌افگن حذف نکنند.

متعرضان از مردم افغانستان نیز خواسته که در برابر «تجاوز جنسی، غارت اموال و غصب خانه‌ها، شهروندان و جنایات ضد بشری  توسط گروه طالبان سکوت نکنند.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: «ما یکبار دیگر از جامعه جهانی می‌خواهیم تا از بدیل حکومت خودخوانده گروه تروریستی طالبان که نظام‌ و “حکومت مشروع، دموکراتیک و غیرمتمرکز” است؛ حمایت نمایند.»

این جنبش گفته است که طالبان با مجازات جمعی مردم پنجشیر به‌ویژه بازداشت و شکنجه اعضای خانوده‌های نیروهای جبهات مخالف شان، ضبط اموال و دارایی انان مقاومت گران را وادار به تسلیمی کرده‌اند.

در ۱۸ جوزای سال ۱۴۰۲ عفو بین‌الملل گزارشی زیر عنوان «پسران شما در کوه‌ها هستند: مجازات دسته‌جمعی غیرنظامیان در پنجشیر توسط طالبان» را پخش کرد. در این گزارش آمده است که طالبان در ولایت پنجشیر مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *