فرخنده: سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز بهداشت اعلام کرده که روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک در سراسر افغانستان به دلیل بیماری‌های قابل پیش‌گیری مرتبط با بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین هشدار داده است که ممنوعیت آموزش دختران در مکاتب و دانشگاه‌ها، باعث بدتر شدن وضعیت زنان در افغانستان شده است.

این نهاد هشدار داده بودجه‌ای داده و گفته است که اگر بودجه امدادی کاهش یابد، این آمار افزایش خواهد یافت.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که برای مقابله با خطرات جدی به ۳۵۲ میلیون دالر بیشتر، آنچه از بودجه مالی این سازمان تعین شده است نیاز دارد.

این نهاد گفته که باید بودجه‌ کلی ۴۲۳ میلیون دالر برای سال‌های ۲۰۲۴ الی ۲۰۲۵ تکمیل کند.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمده است که به‌ دلیل کمبود شدید بودجه، در مجموع ۴۲۸ مرکز بهداشتی ثابت و سیار در سال ۲۰۲۳ در افغانستان بسته شده‌اند.

به گفته این سازمان، بسته شدن مراکز صحی بر دسترسی بیش از سه میلیون نفر به مراقبت‌های بهداشتی از جمله بیش از ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال و بیش از ۲۴۰ هزار زن باردار و شیرده تاثیر ویرانگری دارد.

در حال حاضر ۳۱۰ مرکز صحی در سراسر افغانستان به‌دلیل کمبود بودجه با مشکل مواجه هستند.

شهروندان افغانستان به دلیل بیماری‌های واگیر، خشکسالی و سیلاب‌های اخیر با کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه روبه‌رویند. زنان و کودکان در این میان از اقشار آسیب‌پذیر هستند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین هشدار داده است که ممنوعیت آموزش دختران در مکاتب و دانشگاه‌ها، باعث می‌شود که وضعیت زنان در افغانستان بدتر شود.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *