عکس: فرخنده نیوز

فرخنده: امر به معروف طالبان در ولایت قندهار به خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها دستور داده تا ریش خود را بگذارند و دستار ببندند.‌

عبدالحی عمری رئیس امر به‌معروف طالبان در ولایت قندهار، رسانه‌ها و خبرنگاران را «منشا فساد اخلاقی» دانسته و بر اصلاح آنان تاکید کرده است.

منابع در قندهار گفته، که رئیس امر به معروف طالبان در ولایت قندهار طی دیدار با شماری از کارمندان رسانه‌ها بار دیگر بر تطبیق شریعت تاکید کرده است.

مسوول امر به معروف طالبان در قندهار، بارها و به طور جدی به مسئولان رسانه‌ها گفته که «نشر صدای زنان به طور کامل ممنوع شود و در هیچ برنامه‌ای منتشر نشود.»

اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان و نمایندگان استخبارات در ولایت قندهار روز دوشنبه، با خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها نشستی برگزار کرده است.
خبرنگاران قندهار از برخورد نادرست با آنان شکایت کرده و خواهان دسترسی به موقع به اطلاعات، همکاری نهادهای امنیتی طالبان در تهیه گزارش و موارد دیگر شدند.

با این‌حال فرماندهی امنیه طالبان در قندهار سه روز قبل بدون اطلاع به مسئولان رسانه‌ها، به دفاتر رسانه‌ها یورش برده و برخی خبرنگاران را با خود به مقر این فرماندهی بردند.

گفته می‌شود این خبرنگاران پس از چند ساعت بازداشت آزاد شدند. علت بازداشت آنان از سوی طالبان مشخص نیست.

استخبارات طالبان در بسیاری از ولایات به خبرنگاران دستور داده‌اند تا از بازتاب موضوعات انتقادی و منفی مرتبط به این گروه خودداری کنند، در غیر آن با واکنش جدی طالبان مواجه خواهند شد.

قبلاً، مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که طالبان رسانه‌ها و خبرنگارانی را که دستورات این گروه را نادیده گرفته‌اند، تهدید و یا زندانی کرده است.

بر اساس آمار این مرکز، از ماه می ۲۰۲۳ تا می ۲۰۲۴، دستکم ۱۳۶ مورد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران ثبت شده است.
چندی پیش یک مقام ارشد طالبان هشدار داده بود که خبرنگاران افغانستان با گرفتن عکس و تراشیدن ریش خود مرتکب «گناه کبیره» می‌شوند.
محمد هاشم ورور، رئیس عمومی «دعوت و ارشاد» حکومت طالبان در نشستی در کابل گفته است که کارمندان رسانه‌ها نباید تمام وقت خود را برای عکاسی و فیلبمرداری تلف کنند و آنها در برابر خداوند بخاطر عمل خود پاسخگو خواهند بود.
قبلا نیز دفتر والی طالبان در قندهار با ارسال نامه رسمی به مقامات محلی، هرگونه تصویربرداری از نشست‌ها و محافل رسمی و غیررسمی را ممنوع کرده بود.

 

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *