آنالنا بئربوک – وزیر خارجه‌ی آلمان

فرخنده: شماری از فعالان حقوق بشر افغانستان حرکت دادخواهانه‌ای را تحت نام (وُومن پست) برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی و حمایت از حقوق زنان افغانستان راه اندازی کردند.

این فعالان در نامه‌ای از آنالنا بئربوک، وزیر خارجه‌ی آلمان خواسته که «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان را به‌رسمیت بشناسد.

نامه ی که دیروز شنبه (۱۶سرطان) در صفحه ی وُو من پست نشر شده از آنالنا بئربوک، وزیر خارجه‌ی آلمان، به عنوان یکی از حامیان اصلی سیاست‌های خارجی فمینیستی (FFP) درخواست شده است تا اقدامات قاطعی را برای جلوگیری از بدتر شدن بحران حقوق بشر و ستم مبتنی بر جنسیت در افغانستان روی دست بگیرد.

آنالنا بئربوک در سال ۲۰۲۲ که افغانستان را خاستگاه «بزرگ‌ترین نقض حقوق زنان در روی زمین» توصیف کرده بود.

مصور بیگانه، یکی از بنیانگزار این حرکت دادخواهی با اشاره به این سخنان آنالنا گفته است که وی باید برای تعهد خود به برابری جنسیتی اقدام ‌کند.

در نامه آمده است که طالبان با محدودیت‌های شدید آموزش، اشتغال، آزادی حرکت، مراقبت‌های بهداشتی و دسترسی به عدالت که ستون‌های اصلی «آپارتاید جنسیتی» است را برای زنان وضع کرده است.

در نامه تاکید شده که خانم بئربوک رژیم طالبان را حکومتی اعلام کند که در آن «آپارتاید جنسیتی» علیه زنان و دختران اعمال شده است.

این حرکت داد خواهی که توسط فعالان حقوق بشر ایجاد شده از چهره های مطرح جهان خواسته می شود تا برای حمایت از حقوق بشر و زنان افغانستان فعالیت کنند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *