📸 شبکه‌های اجتماعی

فرخنده: پس از پخش گزارش ها در مورد باز گشایی۴۷ مکتب خصوصی دخترانه در کابل، وزارت معارف طالبان دی روز یک شنبه (۱۷سرطان) طی یک اعلامیه خبربازگشایی مکاتب خصوصی را رد کرد.

خبر بازگشایی ۴۷مکتب خصوصی برای دختران بالاتر از صنف ششم، پس از آن در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که حدود هفت روز پیش، «سلیم پیگیر» که به‌عنوان «آگاه امور سیاسی» در یک برنامه‌ی تلویزیون خصوصی «آریانانیوز» صحبت می‌کرد، ادعا کرد وزارت معارف طالبان به «۴۷ مکتب شخصی» اجازه داده است که دختران بالاتر از صنف ششم را آموزش بدهند.

او در این برنامه گفت که دخترش وارد صنف نهم شده است و امتحان او برای ورود به صنف نهم، از سوی نمایندگان وزارت معارف طالبان گرفته شده است.

به گفته ی آقایی پیکر،  در زمان حکومت پیشین ۶۰ درصد نصاب آموزشی مکاتب را علوم جدید و ۴۰ درصد آن را علوم دینی تشکیل می‌داد، ولی اکنون طالبان دستور داده‌اند که ۵۰ درصد از نصاب آموزشی علوم عصری و ۵۰ درصد دیگر علوم دینی باشد.

وی افزود:«به‌نام مکتب نی، مرکز تدریسی است …مقصد مدرسه نوشته‌اش کنند …هر نامی که نوشته می‌شه، نوشته کنند، ولی باور کنید که سر از امروز از ساعت یک تا ساعت پنج بجه دخترم درس می‌خواند.»

صحبت‌های آقای پیگیر، خبر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در ۴۷ مکتب را دست‌بدست کردند.

و این شایعات باعث شد که وزارت معارف طالبان واکنش نشان داده و این خبر را غیر واقعی خوانده و رد کرده اند.

با این حال، حضور مجدد طالبان در کشور، زنان و دختران را از تحصیل دور کردند. این گروه نزدیک به سه سال است که دروازه های مکاتب و دانش گاه را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بستند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *