Photo: Farkhundanews

فرخنده: شماری از منابع محلی در ولایت دایکندی می گویند که قرار بود مؤسسه ی رفاه اسلامی، برنامه‌ای آموزشی برای زنان تجارت پیشه برگزار کند و در پایان برای آنان کمک مالی کند. اما والی طالبان هم جلو برگزاری کارگاه آموزشی را گرفته و هم توزیع پول را ممنوع کرده‌ است.

یک منبع معتبر که نخواست نامش در گزارش ذکر شود می گوید که این پروژه، از سوی والی طالبان در این ولایت مسدود شده است.

به گفته ی منابع دو تن از کارمندان این موسسه نیز توسط طالبان باز داشت شده است.

به گفته ی زنان تجارت پیشه، طالبان با این کار می خواهند که جلو کار و پیشرفت زنان را بیگیرند به گفته ی این زنان، طالبان دروازه های مکاتب و دانشگاه ها را به روی دختران بستند آنان از وظایف شان منع کردند و حتی نمی خواهر زنان در اجتماع حضور داشته باشد.

فایزه (مستعار) ۳۷ ساله یکی از زنان فروشنده صنایع دستی در بازار «نیلی» ولایت دایکندی است. او می‌گوید، از یک سال به این سو منتظر حمایت پروژه‌ی موسسه «اسلامیک ریلیف» بود. از طریق این برنامه قرار بود برای زنان تجارت‌پیشه برنامه آموزشی برگزار شود و در کنار آن کمک مالی هم شود.

به گفته ی زهرا ، والی طالبان مانع این کار شده و به مسوولان موسسه هشدار داده است که به هیچ عنوان حق برگزار کردن آموزش برای زنان را ندارند.

گفته می شود که قرار بود موسسه رفاه اسلامی روز سه‌شنبه ۱۲ سرطان  بدون برگزاری برنامه آموزشی، پول را بین زنان تجارت‌پیشه توزیع کند، اما والی طالبان بعدا اجازه همین کار را هم نداده است.

موسسه ی رفاه اسلامی یک نهاد کمک‌رسان است که  از سال ۲۰۰۰ میلادی دفتر دایمی‌اش را در افغانستان باز کرده  و در حال حاضر در پانزده ولایت  کمک‌رسانی می‌کند. این  نهاد در حال حاضر در ۴۰ کشور فعالیت دارد.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *