فرخنده: عفو بین الملل در یک بیانیه ی تازه در واکنش به گزارش اخیر ملل متحد در مورد نحوه ی برخورد امر بالمعروف و نهی از منکر طالبان با مردم، گفته است که باید به جنایات پایان دهد.

عفو بین الملل با انتقاد تند از عملکرد وزارت امربالمعروف و نهی از منکر طالبان گفته است که  «پیشینه‌ی رفتار و عمل‌کرد خودسرانه، ناسازگار و مبهم وزارت امر به معروف طالبان در نظارت اخلاقی بر مردم افغانستان با یک ساختار نهادینه شده از تبعیض، به طور نامتناسبی بر زنان و دختران تاثیر می‌گذارد و حقوق‌بشر را در این کشور نابود می‌سازد».

این سازمان هم چنان از طالبان خواسته است‌که حقوق و آزادی‌های بیان، اندیشه، وجدان و مذهب، حق سلامتی و کار در کنار آزادی‌های اساسی دیگر شهروندان افغانستان را «تضمین» کنند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ی خود نیز گفته است: «ملل متحد نیز باید یک ساختار مستقل پاسخ‌گویی جهانی برای بررسی جنایات تحت قوانین بین‌المللی و سایر نقض‌های جدی در افغانستانِ {زیر اداره طالبان} و هم‌چنین ساختار جمع‌آوری و حفظ شواهد برای تلاش‌های پاسخگویی و پی‌گرد قانونی آینده، علاوه بر تمدید و تامین منابع کامل ماموریت، ایجاد کند».

این حالی است که (یوناما) روز سه شنبه(۱۸سرطان) با نشر یک گزارش گفته بود که وزارت امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان محدودیت‌های بیش‌تری را بر زنان در رسانه‌ها وضع کرده است.

این نهاد گفته که وظیفه امر بالمعروف و نهی از منکر طالبان پس از قدرت گیری مجدد در افغانستان پخش موسیقی، برنامه‌های طنزی و برنامه‌ها با محتوای خارجی را در رسانه‌ها منع کرده است.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *